Kabak Çeşitleri Arasında 7 Denenmesi Gereken Tür

Sebze olarak bildiğimiz kabak aslında bir meyvedir. Bağırsakları tembel olan kişilerin, diyet yapanların ya da her daim sağlıklı beslenenlerin olmazsa olmaz tercihidir. Buharda pişirilmesinden yemeğine, mücverinden tatlısına sofralarımızı şenlendirecek türlü türlü kabaklar var. Kabakgiller ailesinin sıcak bölgelerde yetişen kıymetli üyelerinden biridir. Karpuz, kavun, salatalık ise diğer akrabalarındandır. Kabaklar; kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko gibi birçok mineral kaynağıdır. Kızartması, yemeği için en çok bilinen türü yeşil kabak. İşte tatlısı, turşusu, çorbası gibi farklı farklı kullanılabilecek kabak çeşitleri için yazımıza devam edelim…

Sakız Kabağı

Sakız Kabak

Kabak çeşitleri arasında en fazla bilinen ve tüketilen kabak türüdür. Uzun, eti beyazımsı bir yapıya sahiptir. Genellikle boyu 18-20 cm civarındadır. Ülkemizde hemen hemen her yerinde yetişmesi sebebiyle farklı yörelere ait çeşitli yemekleri yapılır. Çorbası, zeytinyağlısı, etli yemeği sevilen yemek türlerindendir. Daha faydalı şekilde tüketmek için buharda pişirilerek tüketilebilir. Sakız kabak reçel ve tatlı gibi değişik lezzetler için kullanılabilir.

Girit Kabağı

Girit Kabağı

Girit kabağı, kabak çeşitleri arasında en küçük olan türdür. Bebek kabak olarak bilinir. Diğer Kabak çeşitleri içinde rengi daha koyu yeşil olandır. Haşlanıp limon ve zeytinyağlı sos ile tüketilirse pek lezzetli olur. Kabak çiçeği dolması da en az kabak yemekleri kadar lezzetli. Daha önce yemediyseniz bir denemenizde fayda var.

Dolmalık Kabak

Dolmalık Kabak

Top şeklinde olması sebebiyle diğer kabak çeşitleri içinde dolma yapmak için en uygun olandır. Genetiğiyle oynanmamış, lezzetli bir kabak çeşididir.

Sarı Kabak

Sarı Kabak

Ülkemizdeki kabak çeşitleri arasında görmeye alışkın olmadığımız ama yurt dışında çok fazla kullanılan bir kabak çeşididir. Sarı kabak çeşitleri de diğerleri gibi kızartmalara, dolmalara, yemeklere uygundur. Hatta ızgara sebze olarak kullanmaya da uygundur.

Bal Kabağı

Bal Kabağı

Popüler kültürde yeri ayrı olan bir türdür. Yemeklerden çıkıp masallara konu olan ya da cadılar bayramıyla iç içe geçen kabak çeşididir. En çok sevilen kabak çeşitleri arasındadır. Bal kabağı ile tatlısı, çorbası, sinkontası, reçeli ile yemekten tatlıya herkesin seveceği bir tarif oluşturulabilir.

Dikenli Kabak

Dikenli Kabak

Rodos kabağı ya da chayote olarak da bilinen dikenli kabak tropikal bir bitkidir. Diğer kabak çeşitleri ile yapılan tüm yemeklerde kullanılabilir. Kabuklarını soyup çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi zeytinyağlı yemeklerde, dolma yapımında, mücver olarak kullanabilirsiniz.

Butternut Kabağı

Butternut squash

Yurt dışında bolca tüketilen bu tür ülkemizde de kullanılıyor. Ceviz tadında ve bal kabağına benzeyen tadı vardır. Düşük kalorili ve besin değeri yüksektir. Pastel rengi ve hoş tadıyla fırınlayarak ya da çorba olarak tüketebilirsiniz.

Kabağın sağlığımız için faydaları

Güzel tatları ve düşük kalorisi dışında çeşitli yarar sağlamaları da kabak sevmemiz için yeterli sebeplerdir. Tüm kabak çeşitleri için farklı farklı yarar sağladıkları söylenebilir ama lifli yapıları sayesinde ortak olarak bağırsak dostu diyebiliriz.

  • C vitamini içermesiyle tam bir soğuk algınlığı düşmanıdır.
  • Yüksek potasyum içeriğiyle kaslara fayda sağlar.
  • Tam bir antioksidan kaynağıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Okumak isterseniz bir önceki yazımız


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir