Vejetaryen ve Vegan Diyet Arasındaki Farklılıklar

Kendinizi bir vegan ya da vejetaryen beslenme fikriyle hiç düşündünüz mü? Vejetaryen beslenme aslında hayatımızda uzun yıllardan beri var. Herkes azda olsa konu hakkında bir fikre sahiptir. Vegan beslenme tarzı da son zamanlarda oldukça popüler. Vejetaryen ve vegan tarzı aslında sadece bir beslenme şekli değildir. Hayvan istismarını önlemek için kişiler giyim, aksesuar, kozmetik, temizlik malzemeleri gibi birçok ihtiyaçlarını bu önceliğe göre belirler. Bu yüzden vegan ve vejetaryen diyeti aslında bir yaşam tarzıdır diyebiliriz. Aynı tarafta gibi görünseler de birbiri aralarında ufak tefek farklılıklar var. O zaman vejetaryen ve vegan diyet arasındaki farklıların neler olduğuna bakalım…

Vegan Oldum! Şimdi Ne Yiyeceğim?

Salata

Vegan beslenenler hiçbir şekilde yumurta, bal, süt, deri gibi hayvansal ürünleri kullanmıyor. Protein ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamalılar. O halde veganlar ne yer? Yiyeceklerini hazırlarken inek sütü yerine soya, badem, yulaf, kaju ya da Hindistan cevizi sütü kullanırlar. Vejetaryen ve vegan beslenenler arasındaki bir fark veganların peynir tüketmemesi. Peynir ihtiyaçları için tofu yani soya sütünden yapılmış peyniri tercih ederler. Yurt dışında vegan ürünler kolaylıkla bulunabilirken ülkemizde organik ürün satışı yapan yerler dışında bulmak oldukça zordur.

Vejetaryenler Kendi içinde Gruplara Ayrılıyor

kahvaltı
Omlet

Vejetaryenler et, balık gibi hayvansal ürünleri tüketmez. Peynir, yoğurt, yumurta gibi süt ürünlerini tüketirler. Kimi sağlık problemlerinden dolayı et tüketmezken kimi de sosyal eşitsizliğe tepki amacıyla bu tarzı benimser. Vejetaryenlik dört grupta toplanır. Bunlar:

  • Ovo Vejetaryenler: Bu gruptaki kişiler yumurta yer ama süt ürünleri tüketmezler.
  • Lakto Vejetaryenler: Süt ve süt ürünleri tüketip yumurta kesinlikle tüketmezler.
  • Lakto-Ovo Vejetaryenler: Bu beslenme inanışında süt ürünleri, yumurta serbest ama et ürünleri yasak.
  • Pesko Vejetaryenler: Balık ve türevlerini tüketip et ürünleri yemezler. Balığın diğer kara hayvanları gibi suni büyütülmediği için organik olduğuna, karadakiler gibi vahşice katledilmediğine inanırlar.
  • Besin Vejetaryenler: Sağlıksal sebepler yüzünden et yemez.
  • Etik Vejetaryenler: Çevreye ve hayvanlara saygı duymayan üretim şekillerine karşıdır.
  • Fleksitarjenler: Eti hayatlarından tamamen çıkarmayıp beslenmelerinde ete daha az yer verirler.

Veganizmin Özünde Sadece Beslenme Yok

Neden Veganlık?

Vejetaryen ve vegan beslenenler ortak olarak yemekte et olmamasına dikkat ederken vegan beslenenler o yemeğin hazırlanma safhasında hayvansal ürünlerin kullanılıp kullanılmamasıyla da ilgilenir. Vegan ve vejetarjen beslenenler arasındaki bir diğer farkta vegan beslenenlerin sigara içmemesidir. Bunun sebebi köpekler üzerinde deney yapılıp hayvanların o dumana maruz bırakılmasıdır. Kozmetik ürün seçiminde de hayvanlar üzerinde test edilmemesi veganlar için önemlidir.

Vejetaryen ve Vegan Beslenmede Ne Tüketilmez?

Vegan Kahvaltı

Vegan ve vejetaryen beslenenler protein ihtiyaçları için farklı yollara başvurur. Veganlar kinoa, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlardan faydalanır. Vejetaryenler ise baklagillerin yanı sıra süt ve türevlerini(bazı gruplar) tüketebildiği için veganlardan daha şanslıdır. Veganlar et, deniz ürünleri, bal, whey proteini, kazein, hayvansal jelatin, süt, yoğurt, yumurta, hayvansal yağ, peynir tüketmezler. Vegan beslenmeden farklı  çiğ-vegan beslenen kişilerde vardır. Bunlarda herhangi hayvansal gıda ve ürün kullanmamasına ek olarak 46 derecenin üzerinde pişmiş gıdalar tüketmezler. Vejetaryenler et, balık, yumurta(tüketen grupta var), kalamar, hindi, yengeç, tavuk tüketmezler.

Vejetaryen ve vegan beslenme şekli iyi bir şekilde dengelendiği takdirde sağlıklıdır ama veganlar dikkat etmezlerse vejetaryenlere göre daha fazla kalsiyum, B12 vitamini, D vitamini, protein eksikliği gibi problemlere maruz kalabilir. Bu iki beslenme şeklinde sağlık ya da kişisel inançlar etkendir. Herhangi bir beslenme tarzını seçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gereklidir.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir