Soğan Çeşitleri: Mutfaktan Eksik Etmediklerimiz

Soğanı seviyor musunuz? Yemeklerin içinde ya da tek başına tüketiyor musunuz? Soğansız yemek mi olur hiç dediğinizi duyar gibiyim. Evet, neredeyse tüm yemeklerde kullandığımız soğan olmazsa olmaz ana malzemedir. Kullanmadığımız zaman ne tadı ne de tuzu olur yemeğin. Tek başına kullanılan yemek çeşitleri hali hazırda mevcuttur. Çoban salatası başta olmak üzere, yahnilerde, kebaplarda, böreklerde, çorbalarda, zeytinyağlılarda bolca kullanılır. Soğanı alırken ağır olanları seçebilirsiniz çünkü yaşlı olanlar yumuşak ve keskin olanlardır. Yemeklere lezzet vermezler. Günlük hayatta birbiri yerine kullanılan soğanlar aslında yemeğe kattıkları lezzet açısından birbirinden farklıdır. Hangi yemeklerde hangi soğan çeşitleri kullanılır? Daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya birlikte devam edelim…

Arpacık Soğanı

Arpacık Soğan

Arpacık, diğer soğan çeşitleri arasında daha küçük boyutta olan soğandır. Tadı acı akrabalarından daha güzel ve tatlıdır. Bu soğan çeşidi güçlü lezzete sahiptir. Dayanıklı yapısıyla birçok mutfakta kullanılan başlıca sebzedir. Arpacık soğan fırın yemeklerinde, çeşitli yahnilerde,  salatalarda ve soslarda tat katmak için kullanılır. Shallot olarak adlandırılan türleri özellikle Fransız yemeklerinde yerini alır.

Beyaz Soğan

Beyaz Soğan

Yazlık soğan olarak adlandırabiliriz. Beyaz kabukludur. Soğan çeşitleri içinde bu soğan çeşidi sulu, ince, acı ve düşük şeker oranlı bir yapıya sahiptir. Sarı soğandan daha serttir ama piştiği zaman yumuşar ve tatlanır. Tüm yemek çeşitleri yapımında kullanılmaz. Tek başına yemek için ideal değildir. Özellikle Meksika yemeklerinin vazgeçilmezidir. Salsa sosu yapımında, pizza üzerinde, baklagillerde, köfte harcında, sotelerde, Hint turşusunda kullanılabilir.

Kırmızı Soğan

Kırmızı Soğan

Diğer soğan çeşitleri arasındaki çiğ olarak tüketilmeye en müsait olan türdür. Sulu, lezzetli bir yapıya sahiptir. Kırmızı soğanın da çeşitleri vardır ve kimi diğerlerinden daha tatlıdır.Kolay bir şekilde erimez ama yemek içine girdiği zaman piştikçe lezzetini kaybeder. Ekşi tatlara uyumlu olduğu için salatalarda sıklıkla tercih edilir.

Tatlı Soğan

Tatlı Soğan

Adından da anlaşılacağı gibi tatlıdır. Soğan çeşitleri arasında şeker oranı oldukça yüksek ve aromasız olandır. Sarı soğana benzese de tat olarak farklıdır. Düz ya da ezilmiş bir görünüme sahiptir. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi karamelize olmaya çok uygundur. Yemeklere eklendiği zaman tatlılık verir. Izgaralar, kebaplar, salatalar, sandviçler için ideal kullanıma sahiptir.

Sarı Soğan

Sarı Soğan

Acımsı tadı olan, sulu ve keskin aromalı bir soğan çeşidi. Bir yemek tarifinde kullanılacak soğan çeşidi belirtilmediyse bunu rahatlıkla kullanabiliriz. Soğan çeşitleri arasında sarı soğan her mevsim bulunabildiği için joker özelliğe sahiptir. Çiğ olarak da tüketilebilir ama yemeklere eklendiğinde yumuşak ve daha tatlı olur. Salatalarda, çorbalarda, tencere yemeklerinde, közlemelerde rahatça kullanabilirsiniz.

Şimdiye kadar bazen acı bazen tatlı olan bu soğanlar doğru şekilde kullanmadığınız için yemeğinizin tadını bozmuş olabilir. Artık soğan çeşitleri hakkındaki bu bilgilerden sonra daha lezzetli yemekler yapmak için mutfak sizi bekler.

Bir önceki kek tarifimize buradan da ulaşabilirsiniz


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir